3. wielkanocny
19 kwietnia 2024

"Promieniowanie Świętości" - Jedyna na Pomorzu Zachodnim wystawa fotografii Arturo Mari i Adama Bujaka poświęcona Janowi Pawłowi II .

14 kwietnia 2007r. Odsłon: 1294

W dniach od 18 kwietnia do 5 maja w Chociwlu na placu kościelnym prezentowana będzie  wystawa „Promieniowanie Świętości” poświęcona pamięci papieża Jana Pawła II. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Burmistrz Chociwla Ewa Ludwińska.

Wystawa składa się z 52 plansz ze zdjęciami wielkoformatowymi. Nie tylko sposób fotografowania, ale i samo miejsce ekspozycji pobudzają do szczególnej refleksji. Na planszach widzimy Ojca Świętego Jana Pawła II jak wędruje po całym świecie.

To promieniowanie świętości odczuwalne było jeszcze, gdy Karol Wojtyła był biskupem i kardynałem w Krakowie. Gdy został papieżem, pokazał się całemu światu jako człowiek pod każdym względem niezwykły. Niezwykły kapłan, niezwykły organizator i niezwykły intelektualista. Niezwykłe było zarówno jego kontaktowanie się z tłumem, jak i samotna modlitwa. Dochodziły wieści, że chorzy zdrowieli w kontakcie z Nim, że niewierzący się nawracali, że tyranom miękły serca. Po prostu promieniał świętością. Zjawisko to nie jest łatwo opisać przy pomocy fotografii. Udało się to dwóm wybitnym artystom: Adamowi Bujakowi i Arturo Mari. Wśród krakowian, turystów i pielgrzymów odwiedzających wystawę, będzie wierny przyjaciel Jana Pawła II, papież Benedykt XVI.

Adam Bujak - światowej sławy artysta fotografik, autor 120 albumów wydanych na 3 kontynentach, mistrz nastrojowej, mistycznej fotografii. Jest członkiem wielu międzynarodowych prestiżowych towarzystw fotograficznych i laureatem ponad 60 polskich i międzynarodowych nagród. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. Bardzo wiele z nich poświęcone jest osobie Ojca Świętego Jana Pawła II, którego posługiwanie duszpasterskie z wielkim oddaniem dokumentował od 1963 roku. Szczególnie dużo miejsca w jego twórczości zajmuje miasto Kraków oraz zabytki i kultura Polski. W Białym Kruku wydał ponad 60 albumów.

Arturo Mari - artysta fotografik, absolwent rzymskiej szkoły fotograficznej i filmowej, fotograf papieski, pochodzący z rodziny od pokoleń związanej ze Stolicą Apostolską. Fotografował pontyfikat Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I i obecnie Benedykta XVI. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II towarzyszył z obiektywem od świtu do zmierzchu. Brał udział w każdej zagranicznej pielgrzymce, był obecny przy Ojcu Świętym w Watykanie i w Castel Gandolfo. Od lat jest także związany z wydawnictwem Biały Kruk, w którym - jak sam twierdzi - powstały jego najciekawsze i najbardziej wzruszające albumy (wydał ich tu 28).