3. wielkanocny
18 kwietnia 2024

Matki Żywego Różańca

30 października 2021r. Odsłon: 551

Kochajcie Maryję i czyńcie wszystko, co możecie, aby Ją ludzie kochali. Odmawiajcie ku Jej czci różaniec. Czyńcie to zawsze (…). Przylgnijcie do różańca. Okazujcie wdzięczność Maryi, bo to ona dała nam Jezusa. Modlitwa różańcowa jest syntezą naszej wiary, podporą naszej nadziei, żarem naszej miłości. - Ojciec Pio

Matki Żywego Różańca są najstarszą ze wspólnot działających w naszej parafii.

Żywy Różaniec Matek naszej parafii składa się z siedem Róż, które winny skupiać po ok. 10 osób.

Opiekunowie Koła proszą osoby chętne spośród parafian starszych i młodych o zgłaszanie swego udziału do poszczególnych formacji modlitewnych u duszpasterzy naszej parafii, którzy udzielą szczegółowych informacji.

Opiekunem Duchowym Koła jest: ks. Rafał Dyguła

Każda "Żywa Róża"  odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę różańca. Koniecznie jednak tę, która zostaje powierzona do rozważania i odmawiania raz w miesiącu, przy "zmianie tajemnic". Przy tej zmianie, co miesiąc, wszystkim członkom przydziela się nowe tajemnice do odmawiania, w taki jednak sposób, aby w jednej "Żywej Róży" były każdego dnia odmówione wszystkie tajemnice w sumie dwudziestu. Tak więc, nawet, gdy poszczególni członkowie "Żywej Róży" odmawiają dziennie tylko jedną tajemnicę, to w całej Róży rozważany jest cały różaniec, czyli wszystkie części i tajemnice. Przy dokonywaniu zmian uważamy, żeby co miesiąc każdy uczestnik tej modlitwy miał do rozważenia kolejna tajemnicę.

Bardzo istotne jest również to, że wszyscy członkowie Róży modlą się w tej samej intencji, która jest również zmieniana co miesiąc.

Róża rodziców modlących się za swoje dzieci

Podczas odpustu parafialnego w 2018 roku zawiązała się pierwsza Róża rodziców modlących za swoje dzieci. Każdy z członków Róży codziennie odmawia jedną tajemnicę różańca w intencji swoich dzieci. Modlą się wszyscy w Róży, więc modlitwa ma taki skutek, jak samodzielne odmawianie wszystkich tajemnic różańca.

Aktualnie funkcjonują dwie Róże: św. Rity i św. Moniki. Spotkania Róż w drugą sobotę miesiąca na Mszy św. o godz. 18.00, po Eucharystii nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem oraz wymiana tajemnic różańcowych.