Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

Ogłoszenie duszpasterskie na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

14 sierpnia 2009r. Odsłon: 930

"Wielbi dusza moja Pana

i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim.

Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy.

Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą

wszystkie pokolenia.

Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny,

święte jest imię Jego. "

Dziś w liturgii obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Powstało na Wschodzie („Zaśnięcie Bożej Rodzicielki”), a od VII znane jest także na Zachodzie,

Ślub katolicki pragną zawrzeć:

druga Kotłów Daria– Stargard Szcz Stargard Szcz. pw. Przemienienia Pańskiego
Mireńczuk Paweł– Chociwel Parafia tutejsza
 druga Rachwalak Magdalena– Chociwel Parafia tutejsza
Kołodziejczyk Paweł– Chociwel Parafia tutejsza
 trzecia Czaboryk Aneta– Szczecinek Szczecinek, św. Ducha
Gerle Adrian– Szczecinek Szczecinek, św. Ducha

1 Ogłaszając dogmat o Wniebowzięciu NMP w 1950 roku papież Pius XII w konstytucji apostolskiej pt. Munificentissimus Deus napisał: „[…] powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Breviarium fidei VI, 105). W ten sposób została ukoronowana wielowiekowa tradycja Kościoła i żywa do dziś wiara, że Maryja ze swego miejsca w niebie wciąż trwa przy nas, jest naszą Pośredniczką, Opiekunką, Pocieszycielką, Nadzieją i Królową
 2 Dzisiejszą uroczystość lud polski zwykł nazywać świętem Matki Bożej Zielnej. Zazwyczaj o tej porze przypada koniec żniw. Wdzięczni Maryi za opiekę, przynosimy dziś bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp dożynkowe wieńce. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Poświęcone wiązanki zanieśmy do domu, niech umieszczone przy wizerunku Maryi, ciągle przypominają nam o wielkich rzeczach, jakie czyni dla nas Pan Bóg.
 3 Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy dzisiaj także doniosłe wydarzenie w naszej narodowej historii: tak zwany „Cud nad Wisłą”, kiedy to nasze wojska oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich w 1920 roku. „Cud nad Wisłą” uważa się za zwrotny punkt w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski. Czy to nie jest kolejny dowód na to, że nasza Królowa pamięta o swoim Narodzie?!
 4 Od września chrzest św. będziemy udzielać w drugą niedzielę miesiąca na specjalnej  mszy św. o godz. 12:15.Ta msza św. będzie sprawowana specjalne w intencji dzieci  przyjmujących chrzest. Chrzest należy zgłaszać w kancelarii na miesiąc przed terminem.
 5 Organizujemy dla dzieci i młodzieży wyjazd do kina 19 sierpnia na film trójwymiarowy pod tytułem "Załoga G". Zapisy jak zawsze tylko w zakrystii. Koszt to 25 zł. Wyjazd o godz. 8.15 przy plebanii.