Aktualności
Rekolekcje domowe - dzień 31
Słowa Ewangelii według świętego Marka.
Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów.
Rekolekcje domowe - dzień 30
Słowa Ewangelii według świętego Jana.
Jezus znowu ukazał się nad Morzem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób:
Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów.
Rekolekcje domowe - dzień 29
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.
Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba.
Rekolekcje domowe - dzień 28
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.
W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni ze sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło.
Rekolekcje domowe - dzień 27
Słowa Ewangelii według świętego Marka.
Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego była jak błyskawica, a szaty jego białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i podrętwieli jak umarli.
PROCESJA NA TRUDNY CZAS
11.04.2020 SOBOTA OKOŁO GODZINY 19.00
(po liturgii Wigilii Paschalnej)
Kapłani przejadą z Najświętszym Sakramentem przez miasto prosząc wygaszenie pandemii i udzielą błogosławieństw.
Rekolekcje domowe - dzień 26
Rekolekcje domowe - dzień 25
Słowa Ewangelii według świętego Jana.
Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.
Słowo Proboszcza na czas Wielkiego Tygodnia
Rekolekcje domowe - dzień 24
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.
Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: „Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam”. A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.
Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych
Z racji na ograniczenie liczby wiernych w kościele w tym roku nie ma możliwości organizowania tradycyjnego poświęcania pokarmów.
Rekolekcje domowe - dzień 23
Słowa Ewangelii według świętego Jana.
Jezus w czasie wieczerzy z uczniami swoimi doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi”.
Pożegnanie ks. Wojciecha
Mędrzec Kohelet stwierdza, że na jest czas właściwy na wszystko pod słońcem. Czas rozpoczynania i czas kończenia. W tym właśnie duchu, pełni wdzięczności za posługę wykonywaną w naszej parafii przez ks. Wojciecha, uroczyście pożegnaliśmy go podczas niedzielnej Mszy św. Wiele delegacji składało podziękowania i wypominało wspólnie spędzone chwile przy różnych działaniach duszpasterskich. Jednak najbardziej wzruszające okazało się podziękowanie ks. Proboszcza. Decyzją przełożonych ks. od października rozpocznie wyższe studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem.
Plan odpustu i dni duszpasterskich 2019
„Wspólna decyzja z sierpnia 1939 roku, podpis przedstawicieli niemieckiej Rzeszy i Związku Radzieckiego, skazujący na śmierć Polskę i inne państwa, nie był wydarzeniem bez precedensu. Powtórzyło się to, co zostało już raz zadekretowane między naszymi sąsiadami na Zachodzie i na Wschodzie przy końcu XVIII wieku” - pisał w 1989 r. św. Jan Paweł II.
Tegoroczny odpust parafialny gromadzi nas wokół wspomnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – a dla nas, katolików, ta rocznica oznacza tajemnicę krzyża, nawrócenia i woli pokoju.
Odpust parafialny
W dniu wczorajszym w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu o godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej Ks. Krzysztof Olejnik. W tym roku duszpasterskie dni odpustowe przygotowujące parafian do samego dnia odpustu, jak również sam odpust przeżywany był w duch u wspomnienia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kaznodzieja ks. prof. Paweł Bortkiewicz w bardzo przejmujący sposób ukazał dramat ludzi dotkniętych wojną, koncentrując się w szczególności na losie ludzi, którzy w wyniku decyzji politycznych po II wojnie, zostali wypędzeni ze swych domów rodzinnych i przesiedleni na tereny naszego województwa
Siódmy z dni duszpasterskich przed odpustem 14.09.2019 (sobota) - Dzień Polski pod krzyżem
Dziś Polska staje pod Krzyżem. Jak piszą organizatorzy tego wydarzenia: „W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk. Bluźnierstwa zaczęły szerzyć się na nieznaną nam skalę. Usłyszeliśmy o księżach […] porzucających stan kapłański. Na całym świecie ma miejsce masowe odejście od wiary. […] Co możemy teraz zrobić? […] Znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Dlatego zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego”.
Szósty z dni duszpasterskich przed odpustem 13.09.2019 (piątek) - Dzień wędrowania pod krzyż
Słowa św. Jana Pawła II: „Wreszcie — wojna. Mówię o niej w sposób szczególny. […] W ten sposób świat cierpienia, który zasadniczo znajduje swój podmiot w każdym człowieku, wydaje się w naszej epoce — bardziej może niż kiedykolwiek — przechodzić w szczególne «cierpienie świata»” Chcemy ponieść świat ludzkich cierpień i cierpienia świata jedyną drogą nadziei – drogą krzyżową. Na zakończenie tej drogi złożymy nasze ofiary – modlitwy, postu i cierpienia, które jutro przedstawimy pod Krzyżem Chrystusa."
Piąty z dni duszpasterskich przed odpustem 12.09.2019 (czwartek)- Dzień rodziny
Słowa św. Jana Pawła II: „Ten heroizm dnia codziennego obejmuje milczące, ale niezwykle płodne i wymowne świadectwo tych wszystkich heroicznych matek, które bez reszty poświęcają się swoim rodzinom, które cierpią wydając dzieci na świat, a potem gotowe są podjąć wszelkie trudy, ponieść wszelkie ofiary, ażeby tym dzieciom przekazać wszystko, co mają w sobie najlepszego”. Wspominając heroizm matek i ojców oddających siebie i swoje dzieci na służbę ojczyźnie prośmy o to, by nasze rodziny były Bogiem silne.
Czwarty z dni duszpasterskich przed odpustem 11.09.2019 (środa) - Dzień różańca
Słowa św. Jana Pawła II „Godny podziwu i wiecznej pamięci był ten bezprzykładny zryw całego społeczeństwa, a zwłaszcza młodego pokolenia Polaków w obronie Ojczyzny i jej istotnych wartości”. Siłą do tego zrywu była i pozostaje niejednokrotnie krucjata różańcowa.
Trzeci z dni duszpasterskich przed odpustem 10.09.2019 (wtorek) - Dzień pamięci
Słowa Jana Pawła II: „Naród polski w tej wojnie, […] wywiązał się w pełni - rzec można: w nadmiarze - ze swoich zobowiązań alianckich, płacąc najwyższą cenę za «wolność naszą i waszą»”. Nawiedzając groby naszych bliskich na naszym cmentarzu, duchowo stańmy na polskich cmentarzach i mogiłach, tam, gdzie leżą ci, którzy całymi sobą zapłacili za wolność.
Drugi z dni duszpasterskich przed odpustem 09.09.2019 (poniedziałek) - Dzień chorych
Św. Jan Paweł II pisał „Rozmiar strat poniesionych, a bardziej jeszcze rozmiar cierpień zadanych osobom, rodzinom, środowiskom, jest zaprawdę trudny do wyliczenia”. Cierpienie wciąż obecne w naszym życiu przypomina nam o geografii i historii cierpienia. O cierpieniu, które było, i które jest.
Pierwszy z dni duszpasterskich przed odpustem 08.09.2019 (niedziela) - Dzień pokuty i pojednania
Św. Jan Paweł II pisał: „można i należy tworzyć kulturę pokoju, […] trzeba popierać gesty i konkretne działania sprzyjające przebaczeniu i pojednaniu, przezwyciężać spory i podziały” Rocznica wybuchu II wojny przypomina nam misterium nieprawości, które rodzi się najpierw w sercu człowieka. W sercu też musi zacząć się budowanie trwałego pokoju.
Pielgrzymka i odpust w Lisowie
25 sierpnia w kościele filialnym w Lisowie świętowaliśmy przypadający jutro odpust Matki Bożej Częstochowskiej. Zgodnie z zapoczątkowanym w zeszłym roku zwyczajem pielgrzymowaliśmy do naszej parafialnej 'Częstochowy'. Grupa pielgrzymów prowadzona przez księdza Proboszcza wyruszyła po modlitwie i rozesłaniu z kościoła parafialnego na uroczystą odpustową Mszę Świętą w Lisowie.
Wakacyjny wyjazd dla ministrantów
Delegacja ministrantów naszej parafii wraz z ks. Romanem Melnykiem SChr i ks. Mieczysławem Duszą SChr udała się na krótki wakacyjny wyjazd. Wczoraj wyruszyliśmy do Leszna, przez wielu uważanego za stolicę polskiego żużla. Tam zwiedziliśmy studio lokalnej telewizji. Ministranci i księża mogli się dowiedzieć jakie cechy powinien posiadać dobry dziennikarz i co jest najważniejsze w pracy w telewizji. Przeprowadziliśmy również kilka wywiadów. Następnie pojechaliśmy do Mórkowa, do naszego zakonnego nowicjatu, gdzie sprawowaliśmy Eucharystię, wszak ministrant pamięta, że od Pana Boga nie ma wakacji. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy wspólnym wyjazdem na kręgle.
III Parafialny Piknik Rodzinny
W ostatni dzień czerwca przeżywaliśmy III Parafialny Piknik Rodzinny „Niedziela z rodziną i dla rodziny”. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym.
Rekolekcje szkolne w Zespole Placówek Oświatowych w Chociwlu
Od środy 29 maja do piątku 31 maja duszpasterze z Parafii w Chociwlu zorganizowali coroczne rekolekcje szkolne zatytułowane "I Ty możesz zostać misjonarzem". Dzięki życzliwości dyrekcji i wielu nauczycieli odbywały się one zarówno w kościele parafialnym oraz w budynku szkoły. Nie zabrakło oczywiście ciekawych gości - pani Ireny - świeckiej misjonarki, która głosiła naukę Chrystusa mieszkańcom Kenii, Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej - siostry Anny i siostry Aleksandry, które prowadziły warsztaty podczas których dzieci mogły własnoręcznie wykonywać różańce oraz uczyć tańców misyjnych oraz lednickich.
Prymicje ks. Maksymiliana Ślusarczyka SChr
26 maja br w naszej wspólnocie parafialnej miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Nasz parafianin ks. Maksymilian Ślusarczyk SChr sprawował Mszę świętą prymicyjną. To pierwsza Eucharystia, którą nowo wyświęcony kapłan celebruje w swojej rodzinnej parafii.
Bierzmowanie w naszej parafii
24 maja przeżywaliśmy wraz z sześćdziesięcioma młodymi osobami przyjęcie sakramentu bierzmowania. Po długim przygotowaniu poprzez aktywne uczestnictwo w niedzielnych i świątecznych Mszach św., nabożeństwach okresowych oraz organizowanych specjalnie dla młodzieży z naszej parafii, spotkaniach katechetycznych, a także korzystaniu z sakramentu spowiedzi św. byli gotowi na przyjęcie Pieczęci Ducha Świętego. Sakramentu udzielił Jego Ekscelencja ks. bp Henryk Wejman, który przybył do naszej parafii specjalnie na tę uroczystość. Uroczystości rozpoczęliśmy wspólnym uczestnictwem w nabożeństwie majowym, a o godzinie 18.00 rozpoczęła się Eucharystia. Po powitaniu wszystkich przez ks. Proboszcza, przedstawiciele młodzieży poprosili ks. biskupa o udzielenie im sakramentu.
Święcenia kapłańskie naszego parafianina - ks. Maksymiliana Ślusarczyka
Niewątpliwie dzień 21 maja 2019 na stałe zagości w kalendarzu naszej wspólnoty parafialnej. To własnie tego dnia nasz parafianin Maksymilian Ślusarczyk SChr przyjął w poznańskiej katedrze święcenia prezbiteratu. W myśl Założyciela naszej wspólnoty zakonnej kardynała Augusta Hlonda "abyśmy byli jedno" delegacja naszej parafii z ks. Proboszczem na czele, z ks. Mieczysławem i przede wszystkim z rodzicami i rodziną ks. Maksymiliana wzięła udział w tej pięknej uroczystości. To wielki zaszczyt dla nas jako parafii, że z naszej wspólnoty Pan powołał "robotnika na swoje żniwo". Polecamy ks. Maksymiliana i jego przyszłą posługę Maryi Matce Kapłanów. Jednocześnie z całego serca gratulujemy rodzicom i rodzinie naszego neoprezbitera. Wszystkich parafian zapraszamy na prymicyjną Mszę Świętą, którą ks. Maksymilian będzie sprawował w rodzinnej parafii 26 maja o godz. 11:00
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
O godzinie 6.00 Procesja rezurekcyjna wyruszyła oznajmiając światu, że Chrystus zmartwychwstał. Po niej wszyscy kapłani pod przewodnictwem ks. Proboszcza celebrowali Mszę św. rezurekcyjną. Wielkanocne pieśni i podniosła oprawa uświetniły radosne przeżywanie jednej z największych tajemnic i prawd naszej wiary.