Aktualności
Urodziny ks. seniora Tadeusza Baniowskiego TChr
11 listopada - To ważne święto dla każdego Polaka! ale również szczególny dzień w naszej Parafii. Dzisiaj właśnie obchodzi swoje 92 urodziny ks. senior Tadeusz Baniowski. Z tej to okazji, kierujemy do szacownego solenizanta moc gorących urodzinowych życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech Matka Boża Bolesna sprawi, aby trudna i odpowiedzialna posługa duszpasterska w naszej Parafii była owocna i sprawiała księdzu radość.
11 Listopada
Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny o godz. 11:00
Serdecznie Zapraszamy
Nabożeństwo wypominkowe na cmentarzu
Modlitwa Różańcowa na cmentarzu parafialnym z Wypominkami o g. 15.oo, w każdą niedzielę w listopadzie.
Adoracja z Janem Pawłem II
“Wpatruję się w Niego, a On wpatruje się we mnie” - Jan Paweł II
I my podczas tej adoracji przykładem Ojca Świętego zatrzymaliśmy się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na adoracji w postawie pełnej miłości.
– Dziękujemy Panu Bogu za wszystkie łaski, które stały się naszym udziałem przez tę adorację.
Pielgrzymka do Matki Bożej Częstochowskiej
Adoracja Najświętszego Sakramentu z Okazji Dnia Papieskiego.
Adoracja Najświętszego Sakramentu z Okazji Dnia Papieskiego.
23.10.2022 r. g. 19:00
Dla Jana Pawła II, którego całe życie przeniknięte było głębokim zjednoczeniem z Bogiem na modlitwie, najważniejsze miejsce zajmowała Eucharystia, a także związana z nią adoracja Najświętszego Sakramentu. Dlatego i Ciebie zapraszamy na to szczególne spotkanie z Jezusem, które staramy się podjąć w rozmowie ze Zbawicielem obecnym w Hostii.
Bal wszystkich świętych
Szczęść Boże! Możemy Was już oficjalnie zaprosić na bal wszystkich świętych dla dzieci, który odbędzie się 30 października 2022 roku na hali sportowej w Chociwlu, po Mszy św. na godz. 11stą.
XXII Dzień Papieski pod hasłem “Blask Prawdy” – Niedziela, 16 października 2022
Hasło “Blask Prawdy”, które nawiązuje do encykliki św. Jana Pawła II “Veritatis splendor” z 1993 r.
Wyjazd - Ferie
Litania do Matki Bożej Bolesnej
Litania do Matki Bożej Bolesnej
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Triduum Odpustowe
Przygotowanie do Dnia Odpustu - Triduum – w formie rekolekcji, które poprowadzi ks Mariusz Bator – prob z Kanii.
Festyn parafialny
Festyn Parafialny - związany z dniem Odpustu Parafialnego.
Będzie to 18. 09. 2022 niedziela.
11:00 - Msza Święta dziękczynna
12:00 - Rozpoczecie festynu parafialnego
15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego, prowadzona przez scholę Agnus Dei
16:00 - Zakończenie
Teologia - Odpust Parafialny
Pojednanie grzesznika z Bogiem i Kościołem dokonuje się poprzez sakrament pokuty, w którym zostaje zgładzona wina penitenta. Jednak nauka Kościoła o czyśćcu ukazuje, że nawet wtedy, gdy wina została odpuszczona w sakramencie pojednania pozostaje jeszcze kara za popełnione zło, którą grzesznik musi spłacić, aby w pełni się oczyścić (Indulgentiarum Doctrina, nr 3).
Kara za popełniony grzech to z jednej strony pokuta naznaczona przez spowiednika oraz własne praktyki pokutne, które składają się na zadośćuczynienie za wyrządzone zło; a z drugiej strony to naturalne skutki grzechu, które Bóg na podstawie praw przyrody przywiązał do pewnych grzesznych czynów, np.: marskość wątroby przy grzechu pijaństwa.
Jednak łatwo można zauważyć, że dzisiejszy sakrament pojednania uwalniając penitenta z winy grzechu, nie zawsze stosuje pokutę umożliwiającą w pełni uwolnić się od kary. Dlatego kara, pozostająca po odpuszczeniu winy, która jest przynależna za ten grzech, musi być odpokutowana albo w tym życiu poprzez uczynki miłosierdzia, albo w przyszłym życiu przez odpokutowanie kar czyśćcowych.
Kościół wyszedł także z pomocą pokutującemu grzesznikowi poprzez naukę o odpustach.
Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienia ze skarbca zasług Chrystusa i Świętych (Indulgentiarum Doctrina, n.1).
Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, n.2).
Odpusty czy to cząstkowe czy zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa (Indulgentiarum Doctrina, n.3).
My wszyscy wierni na ziemi tworzymy Kościół pielgrzymujący i z jednej strony możemy doświadczać pomocy od świętych, a z drugiej strony jesteśmy zobowiązani do pomocy duchowej naszym braciom, którzy poprzedzili nas i cierpią w czyśćcu.
Prawda o skarbcu zasług Chrystusa i Świętych jest mocno związana z historią zbawienia. Człowiek poprzez grzech zaciągnął dług względem Bożej sprawiedliwości i sam poprzez własne uczynki zasługujące nigdy nie zdołałby dostatecznie spłacić tego długu. Przyszedł więc na świat Jezus Chrystus, który zadośćuczynił za nas ofiarując siebie samego swojemu Ojcu: On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata (1J 2,2).
Trochę prawa
W Kościele są dwa rodzaje odpustów: zupełne i częściowe. To czy dany odpust jest zupełny czy nie – zależy od tego czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości (Indulgentiarum Doctrina, norma 2).
Przez odpust zupełny rozumiemy odpuszczenie wszystkich kar doczesnych na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy. Osobę, która uzyskała odpust zupełny można porównać z dorosłym, który dopiero co otrzymał sakrament chrztu świętego. Dlatego gdyby ktoś bezpośrednio po uzyskaniu odpustu zupełnego zmarł, wierzymy iż bez czyśćca dostałby się do nieba.
Odpust zupełny wierny może uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Wyjątek stanowi odpust zupełny w godzinę śmierci, który wierny może uzyskać chociażby tego dnia zyskał już inny odpust zupełny. Kościół widząc wielkie dobro duchowe w odpustach daje wiernym możliwość „łatwego”, bo codziennego uzyskania jednego odpustu zupełnego przez:
-
Adorację Najświętszego Sakramentu trwającą przynajmniej pół godziny lub
-
Pobożną lekturę Pisma Świętego trwającą przynajmniej pół godziny lub
-
Pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej lub Wspólne odmówienie różańca w kościele, w kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu lub
-
Pobożne odmówienie „Koronki do Miłosierdzia Bożego” w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum.
Zyskując odpust cząstkowy można otrzymać odpuszczenie tylko pewnej części kary za popełnione grzechy. Natomiast ile „dni czyśćcowych” gładzi tego rodzaju odpust, tego nie wiemy, ani nie jesteśmy w stanie oznaczyć. Jednego można być pewnym, że odpust cząstkowy uzyskany w tym życiu odpuszcza w czyśćcu odpowiadającą mu karę lub część tej kary. Dlatego nowy wykaz odpustów przyjął nowe kryterium odpustu cząstkowego, które określa się poprzez wysiłek i gorliwość z jaką wierny wykonuje czynność obdarzoną odpustem bez jakiegokolwiek określenia dni albo lat.
Wierny, który w swoim codziennym życiu będzie częściej podejmował akty obdarzone odpustem cząstkowym oprócz wzrostu łaski zasłuży na większe odpuszczenie kary. Natomiast gdyby podjął czynność obdarzoną odpustem zupełnym, którą można łatwo podzielić, np. różaniec, i dla słusznej przyczyny nie mógł tej czynności wykonać w całości, a tym samym zyskać odpustu zupełnego może uzyskać odpust cząstkowy proporcjonalny do części pobożnej czynności, którą podjął i wykonał.
Wszystkie warunki jakie musi spełnić wierny, aby uzyskać odpust można podzielić na ogólne, szczegółowe i związane z danym odpustem.
Warunki ogólne są najbardziej podstawowymi, które musi spełnić wierny zawsze i niezależnie od rodzaju odpustu: zupełnego czy cząstkowego. I tak aby ktoś mógł być zdolnym do uzyskania odpustu musi być:
-
ochrzczony,
-
wolny od ekskomuniki,
-
w stanie łaski uświęcającej przynajmniej pod koniec wykonywania przepisanego dzieła,
-
musi posiadać przynajmniej ogólną intencję uzyskania odpustu,
-
musi wypełnić określoną czynność w wyznaczonym czasie w sposób pobożny, należyty i przewidziany w nadaniu odpustu (Enchiridion…, s. 21, n. 22 oraz kan. 996 w: KPK 193).
Warunki szczegółowe należy spełnić zawsze przy wykonywaniu czynności związanych z odpustem zupełnym. Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem i zawsze wypełnienia trzech następujących warunków szczegółowych:
-
spowiedź sakramentalna,
-
Komunia eucharystyczna,
-
modlitwa w intencjach Ojca Świętego,
-
ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego.
Jeżeli nie zostaną wypełnione powyższe warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy (Indulgentiarum Doctrina, norma 7, Enchiridion…, s. 22, n. 26).
Spowiedź sakramentalna – po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, by starający się uzyskać odpust zupełny był w stanie łaski uświęcającej i wolnym od przywiązania do grzechu.
Komunia święta – po jednej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Komunia św. musi mieć miejsce w dniu zyskania odpustu.
Modlitwa w intencjach Papieża – po jednej modlitwie w intencjach Papieża można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Modlitwa ta musi mieć miejsce w dniu, w którym wykonuje się dzieło obdarzone odpustem. Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz… i Zdrowaś…. Pozostawia się jednak wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek innej modlitwy, zgodnie z ich pobożnością.
Trochę praktyki
Jeżeli chodzi o warunki odpustu cząstkowego to wystarczy spełnić warunki ogólne i wykonać czynność przypisaną do odpustu.
Odpusty zupełne lub cząstkowe zawsze można ofiarować za zmarłych na sposób wstawiennictwa. Należy przy tym jednak zawsze pamiętać, że zmarłym można i należy przychodzić z pomocą nie tylko przez ofiarowanie w ich intencji odpustów, ale przede wszystkim przez ofiarę Mszy świętej.
Nowy kanał parafii na YouTube
Szczęść Boże, kochani nasza parafia i formy przekazywania informacji nieustannie się zmieniają i ulepszają. Dlatego sedecznie Was zapraszamy na nasz nowy kanał YouTube naszej parafii.
Zachęcamy do śledzenia, oglądania a przede wszystkim do subskrypcji kanału.
https://youtube.com/channel/UCduF3AYTEWZPIjkL4BVDGgg
Sprzątanie Świątyni
Prosimy o pomoc w sprzątaniu świątyni Parafian z ul Armii Krajowej – numery parzyste – sobota 10 września godz. 9.3o
90 Rocznica Powstania Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
Czwartek (tj. 08.09.) – 90 Rocznica Powstania Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – o modlitwę za wszystkich Chrystusowców gorąco prosimy i zapraszamy na wieczorna Liturgię – w tej właśnie intencji.
Transmisja uroczystości odpustowej
[TRANSMISJA] Głównej uroczystości odpustowej w naszej parafii Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu.
Ci, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć w naszych uroczystościach odpustowych osobiście - mogą to zrobić przez internet, zapraszamy do transmisji live o godzinie 17:55 – tuż przed rozpoczęciem uroczystości.
Wspólnie dziękujemy za Chrystusową i naszą Matkę. Uroczysta Msza św. celebrowana będzie 15 września o godz. 18:00. W czasie tej Eucharystii tradycyjnie odmówiona zostanie litania do Matki Bożej Bolesnej przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu oraz uroczysta procesja eucharystyczna.
Dożynki Gminne 2022 rok
6.W najbliższą niedzielę – 04 września - Dożynki Gminne. Msza
św dziękczynna za plony ziemi o g. 14.oo. Po niej Koncert.
Zapraszamy wszystkich rolników, hodowców, sadowników
pszczelarzy, wszystkich którzy maja jakikolwiek udział w
wytwarzaniu żywności. Zapraszamy wszystkich Parafian na to
wielkie dziękczynienie za chleb w rodzinnym domu
Odpust Parafialny
Matka Jezusa bolejąca - po ludzku cierpiąca
Serdecznie zapraszamy już dzisiaj, na uroczystość odpustową, która odbędzie się w czwartek, 15 września. Odpust parafialny jest jednym z najważniejszych wydarzeń w każdej parafii, świętem wspólnoty. Uroczystości odpustowe rozpoczną się Mszą świętą o godz.18.00.
Poprzedzą to trzydniowe rekolekcje: poniedziałek, wtorek i środa o godz. 18.oo
Z racji na zbliżający się Odpust - serdeczne zaproszenie dla Radnych z Rady Parafialnej o obecność na naradzie najbliższy piątek o godz. 19.oo. Prosimy o obecność także te Osoby które mogłyby i chciałyby wesprzeć nas w organizacji Festynu Rodzinnego.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypada na 15 sierpnia (poniedziałek), czyli jutro. Msze święte według porządku niedzielnego: 9:00, 11:00 i 18:00.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – katolicy w Polsce mają obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej.
W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej.
W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół.
Prace porządkowe przy Kościele
Króluj nam Chryste!!!
Kochani parafianie. Każdego dnia probuje coś zrobić, aby wokół naszego kościoła i plebanii wyglądało przyzwoicie, ale zielsko szybciej rośnie niż ja, jestem w stanie je usunąć. Dlatego zwracam sie do Was z ogromną prośbą. Jeśli macie czas i siłę, to zapraszam w czwartek 11.08 do współpracy przy kościele po wieczornej mszy około godz. 19. Razem możemy więcej na chwalę Boga. Wiele już zrobiłem, ale nadal są potrzeby. Z Bożym błogosławieństwem ks. Paweł
Dożynki Archidiecezjalne w Choszcznie
Organizujemy również wyjazd na Dożynki Archidiecezjalne w Choszcznie w dniu 28 sierpnia o godz. 15:00. Zapisy w zakrystii, serdecznie zachęcamy!
Góra Tabor 2022 rok
Szczęść Boże kochani, nasza parafia organizuję wyjazd na Górę Tabor dnia 27 sierpnia dla młodzieży. Koszt 25 zł.
Zapisy i szczegóły u Ks. Pawła do 15 sierpnia.
Zachęcamy do wyjazdu i spotkania rówieśników.
Nabór do Scholi Agnus Dei
Śpiewasz? Grasz? To świetnie się składa, bo właśnie czekamy na Ciebie!
W miesiącu sierpień trwa nabór młodzieży (w wieku od 14 roku życia do 25) do scholi parafialnej Agnus Dei.
Nasze próby odbywają się co sobotę o godzinie 15:00, natomiast co niedzielę gromadzimy się w kościele na szybkiej próbie o godz. 17:00, by o 18:00 zaśpiewać na Mszy Świętej.
Znajomość nut ani doświadczenie nie jest wymagane. Wystarczą dobre chęci i pozytywne nastawienie!
Zgłoszenia można kierować przez wiadomość na Facebook’u na stronie parafii lub scholii https://www.facebook.com/ScholaChociwel , bezpośrednio do prowadzącej scholii przez e-mail: natalia.mencfeld@gmail.com, a także u księdza Pawła Hałgasa.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu
„Kiedy jesteśmy przed Najświętszym Sakramentem zamykajmy oczy, a otwierajmy nasze serca. Pan Bóg pierwszy ofiaruje nam swoje serce.” św. Jan Maria Vianney
Zapraszamy na Adorację i modlitwę przed Najświętszym Sakramentem
W każdy piątek: 17.oo – 18.oo.
Chwila medytacji, wyciszenia i modlitwy...
Oferta Pielgrzymki
Szczęść Boże kochani, jest oferta pielgrzymki od 14 do 25 listopada tego roku. Guadelupe (2dni), podróż po Meksyku (12 dni) i Akapulco (2 dni).
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt bezpośrednio z księdzem proboszczem.
tad_klap@wp.pl
Przywitanie nowego księdza w naszej parafii
"Dusza moja usycha za Twoim zbawieniem, w Twym słowie złożyłem moją nadzieję"
Takie słowa można znaleźć na obrazku prymicyjnym księdza Pawła, który podczas jutrzejszej niedzieli będzie głosił Słowo Boże oraz udzielał błogosławieństwa prymicyjnego po Mszach Świętych. Udzielone błogosławieństwo prymicyjne ma szczególną wartość, z którą związana jest łaska odpustu zupełnego. Nowo wyświecony kapłan jest w sposób nadzwyczajny napełniony Duchem Świętym. Kładąc ręce indywidualnie na głowy wiernych wypowiada modlitwę:
Błogosławieństwo Boga Wszechmogącego niech zstąpi na Ciebie i niech pozostanie z Tobą na zawsze. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Amen.
Ksiądz Paweł Otrzymał przed miesiącem świecenia kapłańskie w poznańskiej katedrze i zgodnie z Wolą Przełożonych i Ks. Arcybiskupa - podejmuje Służbę Boża w naszej Parafii. Życzymy mu wiele światła Bożego, wytrwałości i sił w posłudze duszpasterskiej. Niech znajdzie tutaj dobre przyjęcie, życzliwość, troskę i wsparcie we wszelkich działaniach w Parafii.
Góra Tabor 2022r.
Zakończyliśmy Góra Tabor 2022. Nasza młodzież wróciła dzisiaj do swoich domów umocniona. To był czas pełen Boga!
Chwała Panu! Do zobaczenia za rok.
Dzień Ojca
Dzisiaj Dzień Ojca.
Wszystkim Tatusiom składamy najserdeczniejsze życzenia.
Aby Bóg codziennie się nimi opiekował
i obdarzał wszelkimi łaskami.
Pożegnanie księdza Chrisa Czapli oraz brata Dariusza Seewalda
Pożegnanie księdza Chrisa Czapli oraz brata Dariusza Seewalda, którzy zgodnie z dekretem przełożonych Towarzystwa Chrystusowego, mając na uwadze potrzeby duszpasterskie opuszczają naszą wspólnotę parafialną.
Msza dziękczynno-pożegnalna księdza Chrisa oraz brata Darka odbędzie się za tydzień tj. 26 czerwca o godz. 18:00.