4. wielkanocny
26 kwietnia 2024

Rekolekcje domowe - dzień 24

07 kwietnia 2020r. Odsłon: 562
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: „Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam”. A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.
W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: „Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?” On odrzekł: „Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka i powiedzcie mu: «Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami»”. Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.
Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu uczniami. A gdy jedli, rzekł: „Zaprawdę powiadam wam: jeden z was Mnie zdradzi”. Zasmuceni tym bardzo, zaczęli pytać jeden przez drugiego: „Chyba nie ja, Panie?” On zaś odpowiedział: „Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane; lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził”. Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: „Czy nie ja, Rabbi?” Mówi mu: „Tak jest, ty”. Oto słowo Boże

ROZWAŻANIE - "OD SŁOWA DO ŻYCIA"

Ewangelia w sposób kontrastowy przedstawia z jednej strony postawę Judasza, który udaje się do arcykaplanów z ofertą zdrady Jezusa, z drugiej natomiast postawę Mistrza z Nazaretu, który wydaje swym uczniom dyspozycję przygotowania uczty paschalnej. Podczas wieczerzy Jezus mówi o uczniu, który Go wyda. Zapowiedź Jezusa powoduje smutek w sercach uczniów. Ich wspólnota i więź z Jezusem zostają zagrożone przez Szatana, który jest ojcem podziału i nienawiści. W pytaniu Judasza uwidacznia się strach i zakłamanie: Czyżbym ja, Rabbi? Jezus, odpowiadając na to pytanie twierdząco, rozmawia ze swoim przyszłym zdrajcą. Chce ukazać, że miłość jest silniejsza niż nienawiść, a wierność jest mocniejsza niż zdrada. Mistrz z Nazaretu pozostawia wolność swemu oprawcy, pokazując, jak wielka jest Boża miłość. Judasz, stając się narzędziem Szatana, przechodzi ze światła ku ciemności. Jego droga prowadzi w konsekwencji do rozpaczy i unicestwienia.

POMYŚL

- W jaki sposób krzyż -- narzędzie zbrodni staje się narzędziem zwycięstwa i chwały w wydarzeniu paschalnym Jezusa?
- Gdzie tkwi źródło mocy i siły Jezusa podczas upokorzenia i cierpienia?
- Na czym polega tryumf Szatana w życiu Judasza i jakie konsekwencje ma jego zdrada Jezusa?
- Jakie to ma znaczenie dla mojego życia?

CYTAT NA DZIŚ

Albowiem jestem tego pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani potęgi niebieskie, ani teraźniejszość, ani przyszłość, ani moce, ani wysokość, ani głębokość, ani żadne inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (List do Rzymian 8,38-39)