loading...
Rok liturgiczny: A/I
IV Tydzień zwykły
1 lutego 2023

Oferta Pielgrzymki - wrzesień

26 czerwca 2021r. Odsłon: 992
Pielgrzymka do Rumunii – 11 dni Termin: 16.09 – 26.09.2021 Cena 2950,- zł + 120 Euro
DZIEŃ 1 16.09 czwartek OŁOMUNIEC – SVATY KOPECEK Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru przed Parafią w bardzo wczesnych godzinach porannych, przejazd w kierunku Czech. Przejazd do Ołomuńca, spacer po mieście, zobaczymy m.in.: gotycki ratusz z zegarem, kaplicę św. Jana Sarkandra, katedrę św. Wacława oraz najważniejszy zabytek miasta - kolumnę Trójcy Przenajświętszej, znajdująca się obecnie na liście zabytków UNESCO. Następnie udamy się na miejsce pielgrzymek - Svatý Kopeček, który od setek lat nierozerwalnie związany jest z krajobrazem okolicy. Obecnie na Świętą Górkę przybywają liczni pielgrzymi oraz miłośnicy stylu barokowego w architekturze. Można tu zwiedzić piękną bazylikę pod wezwaniem Nawiedzenia Marii Panny i wspiąć się na wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na bazylikę i Ołomuniec. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg. DZIEŃ 2 - 17. 09. piątek LEWOCZA – MISZKOLCTAPOLCA Po śniadaniu przejazd do Lewoczy, miasta nazywanego Słowacką Norymbergą, z którego swe pielgrzymki rozpoczynały narody Słowiańskie. Nawiedzimy Kościół św. Jakuba Starszego z XIV wieku z największym na świecie ołtarzem gotyckim. Następnie przejedziemy do górującego nad miastem Sanktuarium na Mariańskiej Górze, gdzie znajduje się Bazylika Najświętszej Marii Panny z figurką Madonny. Przejazd do Miskoltapolca i relaks w krasowych grotach kąpieliska Barlangfurdo (ok. 2-3 godziny). Unikalne węgierskie kąpielisko, na które składa się 6 krytych basenów o temperaturze wody od 28 do 35 stopni, pięknie oświetlone skalne groty i niemal 700 metrów korytarzy zapewni niezapomniane wrażenia. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg. DZIEŃ 3 - 18.09 sobota ORADEA Śniadanie, po którym przejazd do Oradei, gdzie czeka nas spacer po przepięknej secesyjnej starówce: Katedra (najwieksza barokowa świątynia Rumunii), prawosławna Cerkiew pod Księżycem, kościół św. Władysława, Pałac Biskupów Greckokatolickich, Pałac ”Czarny Orzeł”, Synagoga Neologów, kościół kalwiński i ruteńska cerkiew unicka. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w ok. Kluż. DZIEŃ 4- 19.09. niedz ALBA IULIA - SYBIN Po śniadaniu przejazd do Alba Iulia, dawnej stolicy Siedmiogrodu i zwiedzanie potężnej Cytadeli, katedry św. Michała (sarkofag królowej Izabeli Jagiellonki – siostry Zygmunta Augusta), Soboru Koronacyjnego i Pałacu Książęcego. Przejazd do Sybinu (jedno z najpiękniejszych miast Rumunii). Tutaj zobaczymy średniowieczne zabytki Miasta: wieżę ratuszową, kościół Jezuitów, Most Kłamców, Pasaż Schodów, baszty oraz charakterystyczne dla tego miasta budynki z "oczami". Przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu w okolicy Sybinu. DZIEŃ 5 – 20.09 poniedz COZIA – CURTEA DE ARGES – JEZIORO VIDRARU Wczesne śniadanie i przejazd przez malowniczy wąwóz wzdłuż rzeki Olt w kierunku monastyru Cozia, gdzie obejrzymy bogato zdobioną cerkiew z dobrze zachowanymi freskami z XIV wieku, w której pochowany jest Mircza Stary – dziadek Wlada Palownika. Następnie udamy się do Curtea de Arges letniej siedziby hospodarów wołoskich, gdzie zobaczymy przyklasztorny sobór Mistrza Manole, będący niezwykłą kompilacją architektury włoskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiańskimi. Następnie przejazd krętą drogą Karpat Południowych do Jeziora Vidraru, gdzie z tarasu widokowego na zaporze można obejrzeć najwyższe szczyty Rumunii. To tutaj zaczyna się słynna Trasa Transfogarska. Jadąc drogą zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika (pierwowzoru postaci słynnego Drakuli) w Poienari. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Bran lub okolicy. DZIEŃ 6 - 21. 09. wtorek BRAN – SINAIA - BRASZÓW Śniadanie, po którym przejazd do Bran, gdzie zwiedzimy słynny Zamek Drakuli. Następnie przejazd do Sinaia – najpopularniejszego górskiego kurortu Rumunii. Tutaj zobaczymy pałace królewskie usytuowane w bajkowej scenerii, "Perłę Karpat" - Zamek Peles, zbudowany w stylu niemieckiego renesansu oraz Pałac Pelisor. Na koniec przejazd do Braszowa (jedno z najpiękniejszych miast Rumunii), gdzie zwiedzimy zabytkową starówkę: rynek z ratuszem, sukiennice, Czarny Kościół - największy gotycki kościół na wschodzie Europy z kolekcją kobierców i słynnymi organami, pozostałości murów obronnych z Bramą Schei – symbolicznym końcem łacińskiej Europy, Strada Sfori – najwęższa europejska uliczka. Przejazd do hotelu w Braszowie lub okolicy na obiadokolację i nocleg. DZIEŃ 7 - 22.09. środa PREJMER - MIERCUREA CIUC – BICAZ Śniadanie, po którym obejrzymy ciekawy kościół obronny w Prejmer, najważniejszy i najlepiej zachowany kościół warowny we wschodnim Siedmiogrodzie. Następnie przejazd do Miercurea Ciuc - najsłynniejszego sanktuarium maryjnego Szeklerów (dla jednych naród dla innych jest to grupa etniczna; posługują się oni językiem węgierskim i utrzymują, że są potomkami Hunów). Zobaczymy kościół i klasztor franciszkanów zbudowany jako wotum za zwycięstwo nad Turkami. Obiektem kultu i celem pielgrzymek jest dwumetrowej wielkości figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Przejazd do wąwozu Bicazului i postój nad jeziorem Lacul Rosu (Czerwonym). Wąwóz Bicazului to imponujący 400-metrowy wapienny przełom. Przejazd do hotelu w ok. Bicaz lub Piatra Neamt na obiadokolację i nocleg. DZIEŃ 8 - 23.09 czwartek AGAPIA – NEAMT - SUCZAWA Śniadanie, po którym zobaczymy Klasztor Agapia – jeden z największych klasztorów żeńskich w Rumuni, XVII-wieczny kompleks monastyczny upiększony przez freski prekursora współczesnego malarstwa rumunskiego - Nicolae Grigorescu. W murach klasztornych znajdują się także warsztaty tkackie oraz warsztat pisania ikon. Przejazd do Neamt, gdzie zwiedzimy najstarszy klasztor w Mołdawii - XIII w.Przejazd do hotelu w ok. Suczawy na obiadokolację i nocleg. DZIEŃ 9 – 24.09. piątek VORONET – SUCEVITA – KACZYCA – MOLDOVITA – GURA HUMORULUI Po śniadaniu czeka nas zwiedzanie wspaniałego świata bukowińskich malowanych monastyrów, wpisanych na listę UNESCO. Zwiedzimy obiekty w miejscowościach Voronet i Sucevita. Najpierw przejazd do klasztoru Voronet na zwiedzanie jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Bukowinie, znanego z pięknych fresków, przedstawiających sceny biblijne. Nazstępnie przejazd do klasztoru Sucevita – najpiękniejszego z malowanych klasztorów. Na koniec udamy się do miejscowości Kaczyca - zamieszkanej przez potomków górników z Wieliczki i Bochni, gdzie prężnie działa Stowarzyszenie Polaków, a także Dom Polski. Nawiedzimy największe sanktuarium maryjne w Rumunii wraz z kościołem Wniebowzięcia NMP, przy którym znajduje się replika słynnej groty z Lourdes, która stanowi cel licznych pielgrzymek katolickich w Rumunii. Zobaczymy także malowane klasztory w Moldovita i Gura Humorului. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg. DZIEŃ 10 - 25. 09. sobota BARSANA – SAPANTA Wczesne śniadanie i przejazd przez rumuński Maramuresz. Zobaczymy kompleks klasztorny w miejscowości Barsana z drewnianą cerkwią św. Mikołaja, wpisana na listę zabytków UNESCO. Następnie przejazd do Sapanty na zwiedzanie jedynego w swoim rodzaju „wesołego cmentarza”. Przejazd do hotelu w ok. Satu Mare na obiadokolację i nocleg. DZIEŃ 11 - 26 POWRÓT Po śniadaniu przejazd powrotny do Chociwla. Powrót na miejsce zbiórki po północy, zakończenie pielgrzymki. Zgłoszenia – w Chociwlu – w zakrystii lub Kancelarii Parafialnej albo też na maila: tad_klap@wp.pl


Rzymskokatolicka parafia p.w.

MB Bolesnej

ul. kard. A. Hlonda 9, 73-120 CHOCIWEL
tel: 091 5622 069
dekanat: Insko
Towarzystwo Chrystusowe

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek: 17:00 do 17:45
Środa: 18:45 do 19:30
Wtorek, Czwartek, Piątek: nieczynne
Sobota: 10:00 do 11:00

Konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Goleniowie od. w Chociwlu
81 9375 1041 5500 0114 2000 0010

Konto funduszu remontowego:

Bank Spółdzielczy w Goleniowie od. w Chociwlu
05 9375 1041 5500 0114 2000 0020
Kompania Twórcza - projektowanie stron, logo, obsługa graficzna, programowanie w internecie