Triduum Paschalne

Rekolekcje domowe - dzień 28

07 kwietnia 2020r. Odsłon: 596
Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni ze sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło.
Gdy tak rozmawiali i rozprawiali ze sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali.
On zaś ich zapytał: „Cóż to za rozmowy prowadzicie ze sobą w drodze?” Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: „Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało”.
Zapytał ich: „Cóż takiego?”
Odpowiedzieli Mu: „To, co się stało z Jezusem z Nazaretu, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A myśmy się spodziewali, że właśnie On miał wyzwolić Izraela. Teraz zaś po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Co więcej, niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: Były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli”.
Na to On rzekł do nich: „O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?” I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.
Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?”
W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi”. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba. Oto słowo Boże

ROZWAŻANIE - "OD SŁOWA DO ŻYCIA"
Droga uczniów do Emaus jest drogą oddalania się od Jerozolimy. Jest to droga dokładnie odwrotna do tej, którą przebył Jezus, nieustannie przybliżając się do Świętego Miasta. Uczniowie idą do Emaus w pierwszy dzień tygodnia (Łk 24,13 por. z 24,1). Jest to dzień szczególny, w którym Jezus zmartwychwstaje ze śmierci do życia (Łk 24,1-12). Zmartwychwstały Pan odnajduje ich na drodze lęku, samotności, rozpaczy i rozczarowania. Dołącza do nich w sposób dyskretny i staje się towarzyszem ich wędrówki. Sam rozpoczyna z nimi dialog, aby jak najgłębiej wniknąć w ich logikę myślenia i ludzką ocenę rzeczywistości. Pragnie wydobyć z nich wszystko, co negatywne, aby ich zbawić. Uczniowie, wspominając Cierpienie i Krzyż Jezusa, spierają się i wyrzucają sobie nawzajem niechęć i złość. Są rozczarowani tym, że Ten, który miał wyzwolić Izraela, został ukrzyżowany. Ich rozpacz jest tak duża, że pozostają ślepi i nie potrafią rozpoznać Jezusa, który przybliża się do nich i wraz z nimi wędruje. Drogę do wiary rozpoczyna od wyjaśniania im treści Pisma Świętego, tłumaczy proroctwa mesjańskie, które do Niego są odniesione. Przy wspólnocie stołu dzieli się nimi sobą samym. Droga uczniów do Emaus nie ogranicza się zatem tylko do
fizycznego szlaku, lecz przechodzi w drogę do głębokiej i żywej wiary w zmartwychwstałego Pana.

POMYŚL

- W jaki sposób uczniowie rozpoznają, że ich Mistrz jest z nimi obecny w słowie Bożym i w Eucharystii?
- Jak często zapraszam Jezusa do swojego życia?
- Jak bardzo jestem otwarty na Jego naukę?

CYTAT NA DZIŚ
Ja jestem Pan, twój Bóg, kierujący tobą na drodze, którą kroczysz (Iz 48,17)