Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Fidelisa z Sigmaringen, prezbitera i męczennika, albo św. Jerzego, męczennika
24 kwietnia 2024

Odpust parafialny

18 września 2019r. Odsłon: 1135
W dniu wczorajszym w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu o godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej Ks. Krzysztof Olejnik. W tym roku duszpasterskie dni odpustowe przygotowujące parafian do samego dnia odpustu, jak również sam odpust przeżywany był w duch u wspomnienia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kaznodzieja ks. prof. Paweł Bortkiewicz w bardzo przejmujący sposób ukazał dramat ludzi dotkniętych wojną, koncentrując się w szczególności na losie ludzi, którzy w wyniku decyzji politycznych po II wojnie, zostali wypędzeni ze swych domów rodzinnych i przesiedleni na tereny naszego województwa
Nie przypadkowy był temat homilii , ponieważ po Mszy św. został odsłonięty i poświęcony piękny pomnik w hołdzie ,, Tułaczym Rodzinom" którzy na te ziemie zostali przesiedleni, dźwigali je z ruin i polskość tu umacniali. / Tułaczym Rodzinom, Matkom i Dzieciom, Polakom, przesiedlonym z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej i zesłanym w sybirską tajgę, w stepy Kazachstanu, łagiernikom, przymusowym robotnikom III Rzeszy, żołnierzom z Armii Polskiej na Zachodzie. To oni po 1945 roku – w wyniku decyzji politycznych, wbrew swojej woli osiedlili się w Chociwlu i okolicy. Dźwigali tę ziemię z ruin, budowali polskość i dzisiejszą niepodległość. W 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę i w 80. rocznicę zbrojnej napaści na Polskę. 11.11.1918 r. 01.09.1939 r.17.09.1939 r. Z wdzięcznością, pamięcią i modlitwą mieszkańcy Chociwla i okolic Chociwel, 15.09.2019 r./ Dedykacja wypisana jest na granitowej tablicy. Druga tablica z wagonem kolejowym jest odbiciem zdjęcia z pierwszych transportów. Obie są zamieszczone na 10 tonowym granitowy głazie. Na granitowych podkładach kolejowych które są tworzą całość pomnika , są nazwy miejscowości z jakich ludzie przybyli do Chociwla i okolic. Proboszcz parafii ks. Jerzy Senderek TChr poprosił wiernych by zainteresowani przynosili nazwy miejscowości z jakich zostali przesiedleni. Projektantem pomnika był ks. kanonik Marek Cześnin . Inicjatorką i główną fundatorką była Pani dr Walentyna Chlebcewicz - Szuba, która jako dziecko wraz z rodzicami została przesiedlona do Chociwla w 1945 r. Pozostałe środki potrzebne na sfinansowanie pomysłu udało się pozyskać od parafian którzy bardzo pozytywnie odpowiedzieli na apel proboszcza parafii. Z okazji tegorocznych uroczystości został wydany album ,,Czas i ludzie" Jest to zbiór fotografii dokumentujący historię przesiedleńców od 1945 do chwili obecnej. Po zakończeniu uroczystości aktorzy z Polskiego Teatru Historii zaprezentowali w kościele sztukę "Paraklet". Do wszystkich uczestników uroczystości i do mieszkańców Chociwla na ręce proboszcza list skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej Fotogalerii oraz przeczytania listu Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy.