Pielgrzymka śladami chrześcijaństwa w Gruzji i Armenii
30 października 2018r.
Odsłon: 932
Termin: 27.04 – 05.05.2019
Szczegółowy plan:
DZIEŃ 1 WYLOT Zbiórka na lotnisku Warszawa Okęcie, odprawa paszportowa i bagażowa o godz. 20.30 i wylot do Tbilisi o godz. 22.30. DZIEŃ 2 TBILISI Przylot do Tbilisi o godz. 04.00 , transfer do hotelu na odpoczynek, zakwaterowanie i krótki nocleg. Późne śniadanie, po którym zwiedzanie stolicy Gruzji: zobaczymy Stare Miasto: kościół Metechi wraz z rzeźbą króla Wachtanga - założyciela stolicy Tbilisi, twierdza Narikala, synagoga, Katedra Sioni i kościół Anczischati – jeden z najwspanialszych pomników wczesnego okresu gruzińskiej architektury. Następnie spacer główną ulicą miasta – Rustaweli. Zobaczymy także skwer i pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła ("polskim") zbudowanym w latach 1870 - 1877 ze składek polskich zesłańców. W 1999 r. nawiedził kościół Ojciec Święty Jan Paweł II. Obiadokolacja, powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 3 MCCHETA - GÓRY KAUKAZ: STEPANCMINDA (KAZBEGI) – GERGETI Śniadanie, po którym przejazd do starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji – Mccheta – wizyta w monastyrze Dzwari i katedrze SwetiCchoweli, która jest głównym kościołem oraz świadectwem ich niemal 1700-letniej historii chrześcijaństwa. Jest to również święte miejsce, w którym przechowywane się fragmenty szat Chrystusa. Następnie przejazd do Stepancmindy (Kazbegi) położonej u stóp Kaukazu. Przejazd jeepami do klasztoru Cminda Sameba w Gergeti – Św. Trójcy z najpiękniejszym widokiem na Kazbek. Gergeti to również jedna z ikon całej Gruzji. Obiadokolacja w formie „gruzińskiej biesiady” ze słynnymi toastami w tradycyjny gruzińskim lokalu z muzyką na żywo, winem i potrawami gruzińskimi. Powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 4 KACHETIA: SIGNAGI – BODBE – TSINANDALI Po śniadaniu udamy się do Kachetii. Obecnie region słynie z produkcji wina. To stąd wywodzą się słynne na całym świecie marki tego napoju. To tutaj znajdują się setki tradycyjnych gospodarstw, w których powstają tysiące litrów domowego wina na potrzeby własne, najbliższych i gości.W trakcie wycieczki zwiedzimy urokliwe miasteczko Signagi, malowniczo położone nad Doliną Alazańską, z której pochodzi większość gruzińskich win. Następnie udamy się do klasztoru Bodbe, który został założony już w IX w. na miejscu pochówku najważniejszej świętej Gruzji - św. Nino. Odwiedzimy również winiarnię w Kwareli, a na koniec dnia weźmiemy udział w gruzińskiej biesiadzie u zaprzyjaźnionych kachetyjskich gospodarzy Podczas wycieczki można posmakować słodkiego specjału, charakterystycznego tylko dla Gruzji – czurczcheli. Powrót do Tbilisi przez przełęcz Gombori. Obiadokolacja, powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 5 HAGHPAT – JEZIORO SEVAN Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu, przejazd do północnej Armenii, przez malownicze pejzaże zalesionych gór i głębokich kanionów. Najpierw zobaczymy przykład średniowiecznej architektury ormiańskiej - Klasztor Haghpat(XI – XIII w.), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd nad Jezioro Sewan – jedno z największych górskich jezior Eurazji. Wizyta w monastyrze Sewan z IX w. Wspinaczka na wzgórze, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na jezioro. Przejazd do Erywania na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 6 ECZMIADZYN – GEGHARD – GARNI Śniadanie, po którym przejazd do Eczmiadzyna, znanego jako centrum armeńskiego chrześcijaństwa. Wizyta w kościele Św. Hripsime uważanego za jeden z siedmiu cudów Armenii. Kościół powstał jako jeden z pierwszych na świecie kościołów chrześcijańskich, został wybudowany w latach 301- 303 n.e. przez króla Tridatesa III, który jako pierwszy władca na świecie przyjął chrześcijaństwo. Udamy się do muzeum katedralnego, którego najcenniejszym zabytkiem jest grot ze Świętej Włóczni. Następnie przejazd do położonej w skalnej jaskini świątyni Geghard z XII-XIII w., której ormiańska nazwa oznacza „Święta Włócznię”, na cześć długo przechowywanej tu włóczni, którą przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa (włócznia jest teraz wystawiona w Muzeum Katedralnym w Eczmiadzynie). Monastyr Geghard został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Garni, gdzie zobaczymy pogańską świątynie, jedyną taką antyczną budowlę, której pozostałości przetrwały do dnia dzisiejszego. Zwiedzimy „Świątynię Słońca” oraz zespół królewskich antycznych łaźni. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 7 KHOR VIRAP – NORAVANK Po śniadaniu przejazd do Khor Virap , czyli klasztoru „głębokiej studni” – zbudowanego w miejscu, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel - założyciel i patron Kościoła ormiańskiego, męczennik chrześcijański (gdy okazało się, że Grzegorz jest chrześcijaninem, odmawiając złożenia ofiary pogańskim bogom, był tu więziony przez 13 lat bez jedzenia).Stąd jest także najbliższy i najbardziej spektakularny widok na świętą górę Ormian (położoną obecnie po stronie tureckiej) – Ararat, na której zgodnie z tradycją biblijną osiadła Arka Noego. W Noravank zobaczymy monastyr z początku XIII wieku, zbudowany na progu skalnym, w głębokim kanonie rzeki Amaghu. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 8 ERYWAŃ Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Armenii: Plac Republiki, Parlament i Pałac Prezydencki, Ormiańska Galeria Narodowa, Uniwersytet oraz pomnik i muzeum poświęcone chrześcijańskim Ormianom - ofiarom ludobójstwa 1915 r. Odwiedzimy Muzeum Matenadaran, czyli muzeum starych rękopisów, wśród których znajdziemy m.in. rękopisy z VII w. Następnie zespół architektoniczny Kaskada- nowoczesne centrum sztuki Erywania, gdzie z górnego bulwaru można podziwiać panoramiczny widok na miasto i Górę Ararat. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. /br>
DZIEŃ 9 POWRÓT Odbiór pakietów śniadaniowych, przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa o godz. 02.40 i wylot powrotny o godz. 04.40. Przylot na lotnisko Warszawa Okęcie o godz. 06.30, zakończenie pielgrzymki.
TERMINY PŁATNOŚCI:
I rata - 800 zł/os. do 15.08.2018, II rata - 800 zł/os do 15.10.2018, III rata - 800 zł/os do 15.11.2018, I V rata - 800 zł/os do 15. 01.2019, V rata - całkowita dopłata do 15.03.2019.
Zapewniamy: Bilety lotnicze wraz z opłatami lotniskowymi i bagażowymi 23 kg + 8 kg Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem wg programu Zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach ***/****, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami Wyżywienie: 8 śniadań, 7 obiadokolacji (w tym 1 obiadokolacja w formie gruzińskiej biesiady) Opiekę i informację turystyczną pilota - przewodnika Ubezpieczenie w TUiR „Axa”: Ubezpieczenie w TUiR „Axa”: KL z wliczoną opcją chorób przewlekłych do 30 000 EUR, NNW do 4000 EUR, bagaż podróżny do 400 EUR.
Obowiązują warunki ubezpieczenia Axa „Kontynenty” Obowiązkową składkę na TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny) w wysokości 13 zł/os. Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, Degustację wina.
Cena nie obejmuje: napojów do obiadokolacji, opieki pilota podczas przelotów, cateringu podczas przelotów, ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5% ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.
Uwagi: dokument niezbędny do wyjazdu: paszport ważny min. 180 dni od daty powrotu. na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 1550 zł. program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc. Transfery autokarem, parafia -lotnisko - parafia, zapewnia organizator. Koszty transferu wliczone w cenę pielgrzymki.
Uwaga: Ze względu na pielgrzymkowy charakter wyjazdu, każdego dnia przewidziana jest Msza św.