Triduum Paschalne

Święto św. Cecylii

22 listopada 2022r. Odsłon: 195

Dzisiaj 22 listopada, w naszym kościele wspominamy Świętą Cecylię.

Według tradycji Cecylia, mieszkanka Rzymu, ślubowała dziewictwo z miłości ku Chrystusowi i poniosła śmierć za wiarę. W V wieku wzniesiono w Rzymie bazylikę ku jej czci. Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych.

Jakub de Voragine w Złotej legendzie w taki oto sposób pisze o św. Cecylii:

„Gdy muzyka grała, ona w sercu Panu jedynie śpiewała. Przyszła wreszcie noc, kiedy Cecylia znalazła się ze swym małżonkiem w tajemniczej ciszy sypialni. Wówczas tak przemówiła do niego: Najmilszy, istnieje tajemnica, którą ci wyznam, jeśli mi przyrzekniesz, że będziesz jej strzegł troskliwie. Jest przy mnie anioł Boży, który mnie kocha i czujnie strzeże mego ciała. Będziesz go mógł zobaczyć, jeśli uwierzysz w prawdziwego Boga i obiecasz, że się ochrzcisz. Idź więc za miasto drogą, która nazywa się Appijska i powiedz biedakom, których tam spotkasz: Cecylia posyła mnie do was, abyście pokazali mi świętego starca Urbana. Skoro ujrzysz jego samego, powtórz mu wszystkie moje słowa. A gdy on już oczyści ciebie i wrócisz do mnie, wtedy ujrzysz i ty owego anioła. Walerian przyjął chrzest z rąk św. Urbana. Wróciwszy do Cecylii znalazł ją w sypialni rozmawiającą z aniołem. Anioł trzymał w ręce dwa wieńce z róż i lilii i podał jeden z nich Cecylii, a drugi Walerianowi, mówiąc przy tym: Strzeżcie tych wieńców nieskalanym sercem i czystym ciałem, ponieważ przyniosłem je dla was z raju Bożego. One nigdy nie zwiędną ani nie stracą swego zapachu i nigdy nie ujrzą ich ci, którym czystość nie jest miła”.

Wszystkim śpiewającym, naszej parafialnej scholii Agnus Dei, scholce dziecięcej Perełki oraz Organistom: Pani Anecie i Panu Zdzisławowi. Życzymy wielu Łask Bożych, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. i składamy jak najlepsze życzenia, aby piękno wykonywanej muzyki zbliżało nas do Boga i ludzi oraz wiele radości, satysfakcji a także takiej zwykłej ludzkiej wdzięczności z pełnionej w parafii Matki Bożej Bolesnej posługi.