dodano: 2020-04-21 10:12:08 odsłon: 605

Rekolekcje domowe - dzień 34

Słowa Ewangelii według świętego Jana.
Jezus powiedział do Nikodema: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić. Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha”.
W odpowiedzi rzekł do Niego Nikodem: „Jakżeż to się może stać?” Odpowiadając na to rzekł mu Jezus: „Ty jesteś nauczycielem Izraela, a tego nie wiesz? Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, że to mówimy, co wiemy, i o tym świadczymy, cośmy widzieli, a świadectwa naszego nie przyjmujecie. Jeżeli wam mówię o tym, co jest ziemskie, a nie wierzycie, to jakżeż uwierzycie temu, co wam powiem o sprawach niebieskich? I nikt nie wstąpił do nieba oprócz Tego, który z nieba zstąpił - Syna Człowieczego. A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne”. Oto słowo Boże

ROZWAŻANIE - "OD SŁOWA DO ŻYCIA"

Jezus w rozmowie z Nikodemem podejmuje temat „narodzin z wysoka". Są to narodziny z Ducha Świętego. Z narodzinami z wysoka" wiąże się wywyższenie Syna Człowieczego na drzewie krzyża. Jezus nawiązuje do epizodu opisanego w Księdze Liczb, który wydarzył się w czasie wędrówki Ludu Bożego przez pustynię. W scenie tej zostaje mocno zaakcentowany motyw śmierci i życia. Śmierć jawi się jako konsekwencja ukąszenia jadowitych węży, natomiast życie uwarunkowane jest przez spojrzenie na miedzianego węża umieszczonego na palu. Ewangelia św. Jana mówi o chwalebnym wywyższeniu Jezusa na krzyżu. Janowy termin "wywyższyć" nawiązuje do śmierci krzyżowej Jezusa postrzeganej jako moment chwały i zwycięstwa w blasku Zmartwychwstania (J 3, 14). Czwarta Ewangelia wskazuje na zbawcze dzieło Jezusa jako "lekarstwo" przywracające umarłych do prawdziwego życia.

POMYŚL

- W jaki sposób w Jezusie wywyższonym na krzyżu starotestamentalny obraz miedzianego węża wywyższonego na pustyni znajduje wypełnienie i głębszy sens?
- Dlaczego Syn Człowieczy wywyższony na krzyżu staje się "lekarstwem" dla ludzkości będącej na drodze ze śmierci do życia wiecznego?
- Czym jest wiara dla św. Jana, a czym dla mnie?
- Jak w moim życiu mogę na co dzień realizować ideał jedności wspólnoty Kościoła ukazany w czytaniu z Dziejów Apostolskich?

CYTAT NA DZIŚ

Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? (Rz 8, 35)

21 kwietnia 2020r. 605