I Międzyparafialny Konkurs Kolęd i Pastorałek + wideorelacja

2019-01-26 12:53:17
 

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?

Dlaczego śpiewamy kolędy?”

- pytał ks. Jan Twardowski i jednocześnie odpowiadał:

„Dlatego, żeby uczyć się miłości do Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać.”



Nikt z nas zapewne nie potrafi wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia bez dźwięku kolęd i pastorałek, słuchanych, śpiewanych cicho i głośno, czasami fałszywie, ale zawsze z radością i często z rozrzewnieniem, wzruszeniem.

Kolędy należą do utworów bardzo starych. Liczą sobie 200 albo 300 lat. A mimo to nie są zabytkami, słuchanymi tylko od czasu do czasu w salach koncertowych. Są wciąż żywe. Śpiewamy je chętnie je jak najnowsze przeboje. Moda na nie nigdy nie przeminie.

Słowo kolęda wydaje się bardzo słowiańskie. W rzeczywistości pochodzi z łaciny. W starożytnym Rzymie słowo CALENDA oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Z tej okazji, zwłaszcza, gdy pierwszy dzień miesiąca był jednocześnie pierwszym dniem roku, składano sobie życzenia i śpiewano okolicznościowe pieśni.

Według tradycji, autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Kolędy, czyli pieśni o tematyce Bożonarodzeniowej, zaczęły powstawać prawdopodobnie dopiero w XIII wieku.

Najstarsze kolędy nie różniły się od innych kościelnych pieśni. Słowa były napisane po łacinie, a melodia przypominała kościelny hymn. W XVI wieku zaczęto je tłumaczyć na język polski. Kilka takich najstarszych kolęd dotrwało do naszych czasów i śpiewamy je nadal. Najbardziej znaną spośród nich jest "Anioł pasterzom mówił". Z XVII i XVIII wieku pochodzi mniej więcej połowa popularnych i znanych nadal kolęd. Wiele z nich ma charakter kołysanek, pełnych ciepła, radości i uroku. Z tego okresu pochodzą "Gdy śliczna Panna…", "Lulajże Jezuniu", "Jezus malusieńki", "Oj maluśki…". Od kolęd należy odróżnić pastorałkę, która jest odmianą kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego. W odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

Do dziś w polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Część z nich mogliśmy wysłuchać 19 stycznia 2019 r. w piękny chociwelskim kościele, gdzie odbył się I MIĘDZYPARAFIALNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK pod hasłem „Śpiewajcie i grajcie Mu”. Pomysłodawcą nowej formuły konkursu był ks. Proboszcz Jerzy Senderek, który zaproponował, by dotychczasowy konkurs szkolny przeznaczony tylko dla naszych uczniów przekształcić w konkurs międzyparafialny.

Nagłośnieniem, podkładami, prowadzeniem imprezy zajęli się jak zwykle pani Anna i pan Rafał Jachurowie, osoby, bez których nie byłoby tej imprezy w naszej gminie. Wspierani byli przez panią Marię Zaklukiewicz i panią Ewę Dadyńską. W jury już po raz kolejny zasiedli:

- pani Sylwia Wieleba – prezes Stowarzyszenia Artystycznego B-MOL, piosenkarka, wielokrotna laureatka konkursów poezji śpiewanej i poetyckiej,

- pan Przemysław Wieleba – kompozytor, aranżer, pianista, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie, jazzman.

- pan Adam Kordykiewicz – niegdyś wiązany z muzyką religijną w naszej parafii, człowiek o wielkiej wrażliwości muzycznej, gitarzysta.

W konkursie wzięło udział prawie 30 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII oraz gimnazjum. Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom przygotowania młodych wykonawców i bardzo dobre wykonania wybranych utworów. Ponieważ poziom był wyrównany, trudno było wybrać tych najlepszych. Bez wątpienia konkurencją dla naszej młodzieży byli goście z Ińska, o czy świadczą miejsca przez nich zdobyte. W przerwie, podczas, gdy toczyły się obrady jury, nasi uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek do salki „Przystanek August”. Przygotowane były tam dla nich kanapki, ciasto i coś do picia.

Ostatecznie nagrody przyznano:

Klasy I-III

I miejsce – Nela Dec

II miejsce - Maria Jachura

III miejsce – Zuzanna Staniszewska i Zofia Kowalewska

Klasy IV-VI

I miejsce – Natalia Sadowska

II miejsce – Julia Krzosek i Wiktoria Urbanowicz

III miejsce – Roksana Majsakowska

Klasy VII-VIII i gimnazjum

I miejsce – Lidia Jachura i Alicja Pawlak

II miejsce – Julia Dziakowicz

III miejsce – Wiktoria Bujna

Nagrodę GRAND PRIX otrzymała Nikola Żelisko.

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani medalami pamiątkowymi, dyplomami i upominkami, a zwycięzcy dodatkowo statuetkami i pięknymi prezentami. Fundatorem i organizatorem nagród byli: Parafia M.B. Bolesnej w Chociwlu, firma Elektromont z Lisowa i Koło Łowieckie Ryś. Szczerze i gorąco gratulujemy wszystkim wykonawcom, a wyjątkowo tegorocznym zwycięzcom. Dziękujemy licznej widowni za przybycie i wspieranie młodych wykonawców gromkimi brawami.

Już dziś można zacząć przygotowania do II edycji konkursu, na którą zaprasza ksiądz Proboszcz i organizatorzy. Do zobaczenia za rok