Parafialny Zespół Caritas

Anna Baran
2007-03-01 00:13:15

Parafialny zespół „Caritas” skupia około 15 osób, które czynnie uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach Zespołu oraz współorganizują wszelkie przeprowadzane akcje.

Opiekunowie:

ks. Proboszcz

pani Anna Baran

Podczas wszystkich akcji Zespołu wspomagają nas liczni tzw. wolontariusze akcyjni. Są to głównie nauczyciele Szkoły Podstawowej. Akcje organizowane przez niewielka liczbę osób są w życzliwy sposób odbierane przez większość mieszkańców naszej gminy. Swoją działalnością Parafialny Zespół wykracza poza teren Parafii.
Stale pomagają nam:
- Burmistrz Chociwla
- Radni Rady Miejskiej
- „Wodociągi i Kanalizacja”
- ZGKiM
- Szkoła Podstawowa
- Gimnazjum
- Pracownice kuchni przy Szkole
- „Swedwood” sp. zoo
- „Frohmasco” sp. zoo
- „Scanbet” sp. zoo
- Bank Spółdzielczy
- sponsorzy i sektor prywatny

Do największych akcji zaliczyć można:
• Ferie zimowe: półkolonie dla 50 dzieci oraz wyjazd do kina (120 dzieci) i na Lagunę (80 dzieci)
• Pomoc dla ubogich:
- 18 paczek wielkanocnych
- 10 Koszyczków Wielkanocnych dla samotnych
- rozprowadzanie mleka, kaszy i sera wśród najuboższych
- pośrednictwo w poszukiwaniu artykułów AGD, mebli, zabawek, odzieży
• Festyn Świętojański podczas którego zbierano środki na wakacje dla dzieci
• Wakacje w Będkowicach (Jura Krakowsko – Częstochowska) dla 80 dzieci, w tym dla 10 dzieci pobyt sfinansowano częściowo, bądź w całości
• Ognisko wakacyjne dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców
• Festyn Odpustowo – Dożynkowy podczas którego zbierano środki na stypendia dla uczestników IV Festiwalu Młodych Talentów
• IV Festiwal Młodych Talentów (dofinansowanie z programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności – 3620 zł). przydzielono 5 stypendiów po 400 zł, stypendium 150 zł, pozostali uczestnicy otrzymali po 100 zł. Uhonorowano trzech Laureatów poprzednich edycji, przydzielono im po 100 zł)
• Mikołaj w Kościele Parafialnym i Kościołach Filialnych (słodycze dla dzieci)
• Pomoc przedświąteczna dla najuboższych (47 paczek żywnościowych)
• Współorganizacja Spotkania Opłatkowego dla samotnych
• Opłata za zupy

Środki na wszelką  pomoc dla najuboższych P. Z „Caritas” pozyskuje głównie poprzez organizację Festynów, sprzedaży świec, kartek świątecznych oraz są to ofiary od Darczyńców.

Skład Zarządu:
Ks. Jerzy Senderek SChr – koordynator
Anna Baran – prezes
Alicja Kmet – zastępca i skarbnik
O wszelkich akcjach „Caritasu” informuje na bieżąco prasa lokalna a spotkania Zespołu odbywają się w zależności od potrzeb w sali na plebani.